Świadoma pielęgnacja to sposób w jaki dbamy o kondycję włosów, ale także o skórę głowy. Zaliczymy również do tego dobór odpowiednich kosmetyków i systematyczność. Bardzo często również zapominamy jak ważna jest wewnętrzna równowaga organizmu. Przyjrzyjmy się zatem jakie czynniki wpływają na zdrowie i piękno naszych włosów.

Wewnętrzne uwarunkowania

Na samym początku powinniśmy zadbać o nasze ciało i to czego mu dostarczamy każdego dnia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna i wyeliminowanie stresu, znacząco wpłynie na kondycję naszej skóry głowy, a w rezultacie na piękne włosy. Powinniśmy unikać przetworzonej żywności, a skupić się na produktach bogatych w składniki odżywcze.
Oczywiście warto zwrócić uwagę na uwarunkowania genetyczne. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, występuje problem z tarczycą lub jest zaburzona równowaga hormonalna, może się to również odbić na naszych włosach. Organizm w pierwszej kolejności będzie przeznaczać wszystko co dobre na dany problem, a na samym końcu dojdzie do cebulki włosa, w miejsce gdzie zaczyna się cały proces tworzenia.

Skóra głowy kluczem do silnych włosów

Najważniejsze jest dobranie kosmetyków do naszych potrzeb. Łupież, sucha skóra, łojotok czy wypadanie, to najczęstsze zaburzenia. Odpowiednio dobrany szampon pomoże nam w eliminacji danego problemu i będzie działać wzmacniająco. Bardzo ważne jest także wykonywanie regularnego peelingu skóry głowy. Nagromadzone zanieczyszczenia, pozostałości po lakierach, suchych szamponach, nie widoczne gołym okiem, zostają na naszej skórze i nie pozwalają wniknąć produktom w głąb mieszka włosowego. Przy czym stosowanie nawet najlepszych środków pielęgnacyjnych nie da nam żadnego efektu. Jeśli systematycznie będziemy oczyszczać skórę głowy mamy pewność że składniki aktywne będą działać stymulująco a w rezultacie otrzymamy mocne i sprężyste włosy. Wszelkiego typu ampułki, toniki, lotiony i żele, będą dogłębnie działać.

Niezbędne maski i odżywki

Kolejnym krokiem będzie zadbanie o długości i końce. Włosy po myciu szamponem zazwyczaj są dość tępe i nie rozczesują się dobrze, dlatego z pomocą przychodzą maski i odżywki, które nawilżają, zmiękczają oraz domykają łuskę. Po mocnych zabiegach chemicznych, jak rozjaśnianie czy dekoloryzacja, ale też włosy mocno uwrażliwione innymi czynnikami, potrzebują dużo więcej uwagi i dobrych produktów. Maski nakładane systematycznie z całą pewnością pomogą. Sprawdzą się także olejki i mleczka. Jeśli włosy są zdrowe, bądź lekko zniszczone, odżywka sprawi, że będą bardziej lśniące i zabezpieczone przed możliwymi uszkodzeniami. Nałożony już produkt warto zostawić na chwilę, dla uzyskania lepszego efektu. Mamy również możliwość udania się do fryzjera, który wykona mocniejszą pielęgnacje dobraną do naszych potrzeba. Takie wizyty dodatkowo wzmocnią efekt domowej pielęgnacji.

Profesjonalne czy drogeryjne?

Zdecydowanie powinniśmy używać kosmetyków profesjonalnych. Mają one dużo lepszy skład i znacznie więcej wartości odżywczych dla naszych włosów. Wnikają w głąb łuski a efekty są zauważalne niemal od razu. Regularne stosowanie znacznie poprawia ich kondycję. Przy produktach drogeryjnych „wrażenia” utrzymują się od mycia do mycia i nie wpływają na dłuższą poprawę stanu włosów, a zdarza się także, że go pogarszają. Każdy z nas ma inne włosy: kolor, struktura, historia, to wszystko sprawia, że musimy mieć kosmetyk dobrany do na miarę naszych potrzeb. Pamiętajmy, jeśli nie wiemy co będzie dla nas dobre, zawsze możemy zapytać o to swojego fryzjera.

Uwzględniając wszystkie czynniki świadomej pielęgnacji jesteśmy w stanie mieć piękne, mocne i przede wszystkim zdrowe włosy. Warto również zaznaczyć jak ważne jest zabezpieczenie włosów przed działaniem wysokiej temperatury np. z suszarek. Chcąc by nasze włosy się nie łamały powinnyśmy ograniczyć do minimum a najlepiej całkowicie zrezygnować z prostownicy. Zwróćmy także uwagę, by rozczesywanie rozpocząć od końców po nasadę. Pielęgnacja w domu to podstawa do osiągnięcia wymarzonych rezultatów, dlatego każdy z nas decyduje o kondycji swoich włosów.

Angelika Poznar

Write a comment:

Leave a Reply

%d bloggers like this: